Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Q&A

  • Co daje ukończenie bloku pedagogicznego?

Ukończenie bloku daje uprawnienia do nauczania biologii i przyrody w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Nie ma możliwości wyboru jednego typu szkół i przedmiotu.

Uprawnienia otrzymasz wraz z wydaniem dyplomu magistra (wpis do suplementu).

 

  • Jak otrzymać wpis o ukończeniu bloku pedagogicznego?

WAŻNE!  Aby uzyskać wpis do suplementu należy przesłać dr Marcinowi Chrzanowskiemu (mm.chrzanowski@uw.edu.pl) informację o zrealizowaniu wszystkich wymaganych przedmiotów bloku dydaktycznego oraz praktyk.

 

  • Czy realizacja bloku pedagogicznego jest płatna?

Realizacja bloku pedagogicznego NIE jest płatna.

 

  • Jakie kroki podjąć jeśli chcę rozpocząć realizację bloku pedagogicznego?

Zapoznaj się z zakładką “Czym jest blok pedagogiczny”

 

  • Kiedy zacząć blok pedagogiczny?

Blok pedagogiczny najlepiej zacząć już od II roku studiów I stopnia. Można je także realizować w całości lub kontynuować na studiach II stopnia. Sugerujemy rozłożenie przedmiotów bloku pedagogicznego na dwa lub więcej lat.

Realizacja całego bloku w ciągu jednego roku jest niemożliwa, ze względu na konieczność zrobienia praktyk szkolnych po zaliczeniu przedmiotów dydaktycznych.

 

  • Jakie przedmioty zawiera blok pedagogiczny?

Blok pedagogiczny składa się z dwóch modułów:

moduł psychologiczno-pedagogiczny (psych-ped) i moduł dydaktyczny.

Lista przedmiotów bloku pedagogicznego

 

  • W jakiej kolejności realizować przedmioty bloku pedagogicznego?
  • Jak długo trwa blok pedagogiczny?

Blok pedagogiczny składa się z dwóch modułów (moduł psychologiczno-pedagogiczny i moduł dydaktyczny). Obydwa moduły można realizować niezależnie.

Moduł psychologiczno-pedagogiczny należy realizować w następującej kolejności: 

  1. Wykład (Psychologia i Pedagogika) 🡪/+ ćwiczenia (można równocześnie wykład i ćwiczenia)
  2. Warsztaty zintegrowane 🡪/+ praktyki psychologiczno-pedagogiczne (te zajęcia realizujesz mając już doświadczenie praktyk szkolnych).

Emisję głosu można realizować niezależnie od powyższych przedmiotów.

Każdy przedmiot modułu psych-ped ma swoją odsłonę zarówno w semestrze zimowym jak i letnim. Są to przedmioty oferowane przez Wydziały Psychologii i Pedagogiki. W zapisach na przedmioty z tego bloku obowiązuje rejestracja żetonowa, żetony należy odebrać z dziekanatu.

Moduł dydaktyczny. Najpierw należy zrealizować wykład Podstawy dydaktyki dla nauczycieli. Potem lub równolegle można zapisywać się na pozostałe przedmioty dydaktyczne.  Praktyki w szkołach należy realizować po lub równolegle z dydaktykami. Więcej informacji o praktykach znajduje się w zakładce “Praktyki w szkołach”.

Tabele w linkach poniżej przedstawiają przykładowe opcje realizacji bloku:

 

  • Gdzie realizować praktyki?

Praktyki śródroczne studenci realizują w trakcie semestru, podczas realizowania przedmiotu dydaktyki (Dydaktyka biologii w szkole ponadpodstawowej – semestr zimowy, Dydaktyka biologii i przyrody w szkole podstawowej-1 – semestr letni). Praktyki śródroczne realizowane są w wyselekcjonowanych i umówionych przez nas szkołach.

Praktyki ciągłe można zrealizować w wybranej przez siebie szkole, ale dopiero po lub pod koniec realizacji przedmiotów dydaktycznych (Dydaktyka biologii w szkole ponadpodstawowej – semestr zimowy, Dydaktyka biologii i przyrody w szkole podstawowej-1 – semestr letni). 

Praktyki ciągłe można realizować przez cały czas trwania roku szkolnego, również we wrześniu.

Aby realizować obydwa typy praktyk nie musisz zapisywać się w USOS, ale musisz otrzymać od Pracowni Dydaktyki Biologii skierowanie na realizację praktyk w wybranej szkole. 

Zapoznaj się także z informacjami w zakładce “Praktyki w szkołach”

 

  • Czy studenci kierunków innych niż BIOLOGIA mogą realizować blok pedagogiczny?

Tak, ale studenci, którzy są na kierunkach innych niż biologia, lub przenoszą się na Wydział Biologii z innej uczelni muszą uzupełnić różnice programowe w stosunku do szkolnej podstawy programowej. Realizację przedmiotu Repetytorium z biologii 1 i 2 ustalamy indywidualnie, na podstawie suplementu do dyplomu licencjackiego lub na podstawie listy przedmiotów na kierunku.

 

  • Czy przedmioty bloku pedagogicznego mogą być zaliczane do OGUN-ów?

Przedmioty bloku oferowane przez Wydziały Psychologii, Pedagogiki, Geografii, Polonistyki i inne mogą być rozliczane jako OGUN-y.

W bloku są to: psychologie, pedagogiki, emisja głosu, geografia dla biologów.

Przedmioty oferowane przez Wydział Biologii – niestety nie mogą być zaliczane do puli OGUN-ów.

Repetytorium z biologii 1 i 2 może być przedmiotem do wolnego wyboru.

Dydaktyki i TIK nie należą ani do OGUN-ów ani do przedmiotów dowolnego wyboru.

  • Jak pracujemy na zajęciach?

Opinie studentów, którzy realizowali blok pedagogiczny:

“Atmosfera bardzo przyjazna studentowi. Każdy może zabrać głos w konstruktywnych dyskusjach.”

“Jest dużo praktycznych zadań i projektów, które mają sens i dają obraz tego, jak praca w szkole wygląda lub powinna wyglądać.”

“Dużo metod aktywizujących, mało gadania a dużo robienia to plusy zajęć.”

“Liczne zajęcia praktyczne, prezentacje i lekcje “w terenie” dają wgląd w olbrzymi zasób możliwości efektywnego uczenia i inspirują do dalszych poszukiwań.”