Czym jest blok pedagogiczny?
Przebieg bloku pedagogicznego na Wydziale Biologii UW, przygotowującego do zawodu nauczyciela biologii i przyrody, realizowany jest zgodnie z rozporządzeniem MNiSW w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U.2019 poz. 1450).
Realizacja bloku oraz otrzymanie kwalifikacji jest bezpłatne.
Realizację przedmiotów można zacząć od II roku studiów I stopnia lub później. Można je także realizować w całości lub kontynuować na studiach II stopnia. Sugerujemy rozłożenie przedmiotów bloku pedagogicznego na dwa lub więcej lat. Realizacja całego bloku w ciągu jednego roku jest niemożliwa, ze względu na konieczność zrobienia praktyk szkolnych po zaliczeniu przedmiotów dydaktycznych.
Zachęcamy do zapoznania się z “mapą” bloku, czyli interaktywną INFOGRAFIKĄ prezentującą przedmioty i przebieg bloku, która jest dobrym punktem wyjścia do planowania realizacji bloku. Kliknięcie na nazwę przedmiotu przenosi do opisu przedmiotu w USOS.
Infografika interaktywna – przebieg bloku
Od czego zacząć?
- Napisz mail do Pracowni Dydaktyki Biologii (m.klejman@uw.edu.pl) z informacją, że chcesz realizować blok pedagogiczny, napisz na którym jesteś roku, stopniu i kierunku studiów. W emailu przyślij suplement do dyplomu licencjackiego, w którym zapisane są zrealizowane przez Ciebie przedmioty lub listę przedmiotów, które zrealizowałaś/łeś lub zrealizujesz na kierunku, na którym studiujesz.
- Pomożemy wybrać optymalną dla Ciebie i Twojego grafiku zajęć kolejność realizacji przedmiotów bloku pedagogicznego. Każdego studenta traktujemy indywidualnie i pracujemy w systemie podobnym do mentoringu.
- Zapraszamy do zakładki Q@A, w której znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
O czym należy pamiętać?
- Uprawnienia otrzymasz wraz z wydaniem dyplomu magistra (wpis do suplementu).
WAŻNE! Aby uzyskać wpis do suplementu należy przesłać dr Marcinowi Chrzanowskiemu (mm.chrzanowski@uw.edu.pl) informację o zrealizowaniu wszystkich wymaganych przedmiotów bloku dydaktycznego oraz praktyk.
- Otrzymasz uprawnienia do nauczania zarówno biologii w szkole ponadpodstawowej, jak i biologii oraz przyrody w szkole podstawowej. Nie ma możliwości wyboru jednego typu szkół i przedmiotu.
- Studenci, którzy są na kierunkach innych niż biologia, lub przenoszą się na Wydział Biologii z innej uczelni muszą uzupełnić różnice programowe w stosunku do szkolnej podstawy programowej (indywidualne dostosowanie zakresu przedmiotu Repetytorium z biologii). Realizację przedmiotu Repetytorium z biologii 1 i 2 ustalamy indywidualnie, na podstawie suplementu do dyplomu licencjackiego lub na podstawie listy przedmiotów na kierunku. W zależności od przedmiotów Twojego kierunku, uzupełniać będziesz tylko wskazane przez nas działy, których brakuje względem szkolnej podstawy programowej. Przedmiot realizowany jest w pełni e-learningowo.
- Przedmioty bloku oferowane przez Wydziały Psychologii, Pedagogiki, Geografii, Polonistyki i inne mogą być rozliczane jako OGUN-y. W bloku są to: psychologie, pedagogiki, emisja głosu, geografia dla biologów. Przedmioty oferowane przez Wydział Biologii – niestety nie mogą być zaliczane do puli OGUN-ów. Repetytorium z biologii 1 i 2 może być przedmiotem do wolnego wyboru. Dydaktyki i TIK nie należą ani do OGUN-ów ani do przedmiotów dowolnego wyboru.
- Aby być przyjętym na zajęcia z dydaktyk biologii, należy wcześniej lub równolegle zaliczyć przedmiot: Podstawy dydaktyki dla nauczycieli
- Praktyki w szkole realizujesz dopiero po lub pod koniec dydaktyki. W tym celu nie musisz zapisywać się w USOS, ale musisz otrzymać od Pracowni Dydaktyki Biologii skierowanie na realizację praktyk w wybranej szkole. Praktyki możesz realizować przez cały czas trwania roku szkolnego, również we wrześniu.
Do pobrania:
- Przebieg bloku – INFOGRAFIKA
- Przedmioty bloku
- Przebieg bloku – zarys
- Przebieg bloku – szczegółowy wykaz przedmiotów
- Jak realizować blok w 3 semestry?
- Jak realizować blok w 4 semestry?
Przydatne akty prawne:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz.U. 2023 poz. 2102
- Rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela Dz.U. 2019 poz. 1450, z późn. zmian.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej (…) Dz.U. 2017 poz. 1679
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia Dz.U. 2018 poz. 467
- Podstawa programowa nauczania biologii i przyrody (podstawaprogramowa.pl)
Zapraszamy serdecznie do współpracy i realizacji naszych przedmiotów!